Tomáš Kusák ze Zlína

V kanceláři jsem dvakrát týdně, zbytek doma.

Ahoj. Nejprve nám řekni, jak se jmenuješ a na jaké pozici pracuješ.

Ahoj, jmenuju se Tomáš a jsem Software Developer. Teď jsem v TietoEVRY sedm měsíců.

Super. My jsme teď ve Zlínském kanclu, tak se zeptám, odkud ses dozvěděl o možnosti pracovat tady?

Prakticky, šel jsem po ulici a potkal jsem kamaráda, který mi řekl o této možnosti. Pro mě to bylo trochu překvapení, ale šel jsem do toho a vyšlo to dobře. 

Přiblížil bys nám trochu tu pozici, na které děláš?

No, jsem Software Developer a starám se, spolu se zbytkem týmu z Ostravy, Brna, Indie a Finska, o několik továren ve Finsku, Estonsku a Rusku. V nich řešíme komplexní správu, někteří členové řeší servery, já tam řeším spíš vývoj softwaru a různé updaty.

Takže máte distribuovaný tým. Jak se Ti pracuje takhle sólo tady ze Zlína?

Mně to vyhovuje, protože mám klid na práci, nikdo mě tu vyloženě nehlídá a vlastně mi to hodně pomohlo stát se asi nejsilnější složkou projektu.

Jak často jsi tady v kanceláři? Jak často tu možnost využíváš?

Přibližně dvakrát týdně. Každý týden je to jinak, ale přibližně dvakrát týdně. Zbytek jsem doma. Využívám výhod práce z domu, kde mám absolutní klid.

Jsi přímo ze Zlína, nebo z okolí?

Ze Zlína.

V rámci projektu Vývojářem kdekoliv, jak bys zhodnotil jeho největší výhody?

Výhody jsou asi takové, že můžu pracovat na projektech, které tu nikde jinde ve Zlíně nejsou. Co jsem tady byl ve Zlínských firmách, tak jsou to obvykle menší firmy, mají české vlastníky, dělají regionální projekty, je tam jednostranné zaměření. Tady jsem našel možnost dělat něco, co mě fakt baví, co dělám rád, pro radost ze samotné činnosti, a ještě k tomu je to relativně dobře zaplaceno. Takže já jsem vlastně šťastný.

Abychom to jenom nechválili, má to nějaké nevýhody?

No, vzhledem k tomu, že jsem se stal vlastně nejdůležitějším na tom projektu, protože jsem tam byl první, a tak nějak jsem za to převzal zodpovědnost, tak máme spoustu přesčasů. Spíš já mám dost přesčasů. Je to tak trochu nevýhoda. Snažím se to dát na další členy týmu, kteří přišli později, předat jim to know-how, aby to mohli převzít. Ale jinak je to přesně to, co jsem chtěl. Za mě je to velká výhoda.

Kdybychom se teď podívali po kanclu, tak jsou tu ještě nějaká volná místa. Kdyby to četl někdo ze Zlína a okolí a zvažoval by to, co bys mu vzkázal?

Ať to prostě zkusí. Tady ve Zlíně je totiž taková mentalita, že lidi věří, že když půjdou ven, tak to nezvládnou. Nebo že to nemá smysl. A další, čemu věří je, že musí do Brna, nebo do Prahy. Přitom tady je možnost dělat brněnské, ostravské, vlastně projekty na úrovni Prahy, a přitom dělat z domu. Nebo pracovat ze Zlínského kanclu, což je podle mě obrovská výhoda.